The 2013 Edible Car Winners

Back to Edible Car Contest

18 teams total - 58 student participants

7 high school teams from 2 schools (Putnam County and Hall)
4 IVCC student teams (entered as Prospective Engineers)
5 IVCC student teams (MIMIC teams)
1 IVCC student team in Nutrition
1 IVCC Student Organization (Project Success)

RESULTS SUMMARY

  • IVCC student team named Smokin’ Hot Babes was overall winner taking a First Place in three categories: Design, Detail and Prospective Engineers. Team members: Marsha Weidert, Katherine Duda, Amber Wade
  • Hall H.S. teams nearly dominated speed competition for second year in row, taking First and Third in speed (last year Hall took all three speed prizes).
  • A team from Putnam County H.S. took two First Place prizes: Creativity and the High School category.

WINNERS

SPEED

FIRST PLACE: – time .60 (record set in 2012 at .42 by a Hall H.S. team)

The Uncle Worms (Hall H.S.): Olivia Brandner, Jacquelyn Petzel, Alex Olivares, Sam Rizzo

SECOND PLACE: time. 61

Fire Breathing Rubber Duckies: Kevin Smith and Logan Koepke

THIRD PLACE: – time .64

Going Cakeless (Hall H.S.): Joe Parochetti, Rebekah Dagraedt, Abney Bernardini

DESIGN

FIRST PLACE:

Smokin’ Hot Babes: Marsha Weidert, Katherine Duda, Amber Wade

SECOND PLACE:

Veggie Wheels: Billie Scamen, Cassie Platt, Jeni Shute

THIRD PLACE:

Rice Cake Rollers: Billie Ann Goluba, Bill Goluba, Curtis Martin, Richard McLaughlin

CREATIVITY

FIRST PLACE:

Cannoli Buggy (Putnam County H.S.): Loralee Wilson, Maddi Loiselle, Katie Alleman

SECOND PLACE:

(No team name): Richard McLaughlin, Andea Fowger, Bill Coluba

THIRD PLACE:

Team Ramrod (Putnam County High School): Megan Hewitt, Scott Urnikis, Max Boggio, Kylan Kostellic

DETAIL

FIRST PLACE:

Smokin’ Hot Babes: Marsha Weidert, Katherine Duda, Amber Wade

SECOND PLACE:

Veggie Wheels: Billie Scamen, Cassie Platt, Jeni Shute

THIRD PLACE:

Team Khaos (Putnam County High School): Mario Flores, Clay Keen, Christian Carbri

PROSPECTIVE ENGINEERS

FIRST PLACE:

Smokin’ Hot Babes: Marsha Weidert, Katherine Duda, Amber Wade

SECOND PLACE:

(No team name): Richard McLaughlin, Andea Fowger, Bill Coluba

MIMIC (Making Industry Meaningful In College Project)

FIRST PLACE:

Rice Cake Rollers: Billie Ann Goluba, Bill Goluba, Curtis Martin, Richard McLaughlin

SECOND PLACE:

Le Voiture: Rob Wilson, Cassie Deacon, Shawna Wilcox

THIRD PLACE:

"A" Row: David Serpico, Steve Selders, Zack Rice, Michelle Serpico

STUDENT ORGANIZATIONS

FIRST PLACE:

Project Success ATP: Yvette Lucus, Shavnessy Gatch, Michelle Harrell, Joslin Picatto, Rosalba Seller

NUTRITION:

FIRST PLACE:

Veggie Wheels: Billie Scamen, Cassie Platt, Jeni Shute

HIGH SCHOOL

FIRST PLACE:

Cannoli Buggy (Putnam County H.S.): Loralee Wilson, Maddi Loiselle, Katie Alleman

SECOND PLACE:

Watch Where You’re Christopher Walken (Hall H.S.): Katie Hoffert, Robbie Lentz, Drew Lechner

THIRD PLACE:

The Uncle Worms (Hall H.S.): Olivia Brandner, Jacquelyn Petzel, Alex Olivares, Sam Rizzo

FOURTH PLACE:

Going Cakeless (Hall H.S.): Joe Parochetti, Rebekah Dagraedt, Abney Bernardini

PIT CREW WARDROBE AWARD:

Flaming Rubber Duckies: Kevin Smith, Logan Koepke

SPECIAL PARTICIPATION AWARD:

Team Ryan ( Putnam County H.S.): Nick Bruch, Ryan Friel, Abby Zens

ENGINEERING QUIZ WINNERS (All participants and spectators eligible - selected from perfect scores in two categories):

Students enrolled in an engineering, electronics, drafting, CAD course or program: Rob Wilson
Students not enrolled in an engineering technology related program: Dylan Kostellic (Putnam County H.S.)

CONTEST SURVEY WINNER (Door prize for contest participants): Maddie Loiselle (Putnam County H.S.)